Jak wprowadzić dziecko w świat bankowości? Kiedy zacząć? I od czego zacząć? Takie pytania często nasuwają się rodzicom i dziś postaram się na nie odpowiedzieć.

Do rzeczy!

Nie będzie zaskoczeniem, że uważam, iż dzieci powinny uczyć się gospodarowania własnym budżetem od najmłodszych lat, a jeśli w dzisiejszych czasach wiąże się to z elektroniczną bankowością to także ten obszar finansów nie powinien być dla naszych pociech tajemnicą.

Kiedy zacząć? To już indywidualna sprawa. Dzisiaj opiszę konta dla młodzieży (od 13 roku życia do 18 lat), ale dla młodszych dzieci też mamy kilka rozwiązań. W dobie Internetu, kiedy zakupy często robi się za pośrednictwem sklepów internetowych, warto pomyśleć o umożliwieniu takich zakupów dzieciom. Wyszukiwanie najkorzystniejszych ofert, porównywanie cen, sprawdzanie wiarygodności dostawców z pewnością ma charakter edukacyjny. Jeśli tylko podpowiemy pociechom na co należy zwracać uwagę, pozwoli to uniknąć im w przyszłości „zakupowych wpadek” czy oszustów.

W Polsce regulacje bankowe pozwalają na założenie rachunku przez osobę, która ukończyła 13 lat. W zależności od wewnętrznych regulaminów banków konto młodzieżowe może otworzyć sam rodzic – wówczas dziecko zostaje upoważnione do dysponowania środkami na rachunku lub nastolatek w wieku od 13 do 18 lat za zgodą rodzica (rodzic jest obecny podczas podpisywania umowy).Wewnętrzne regulacje banków będą mówiły nam także, w jakim zakresie rodzic może dysponować rachunkiem swojego dziecka – zwykle jest to prawo do bieżącego zarządzania rachunkiem, które umożliwia ustalenie m.in. limitu transakcji kartą płatniczą czy miesięcznego limitu wypłat.

Oto kilka dostępnych na rynku kont dla młodzieży:

Eurokonto Kieszonkowe w Banku Pekao S.A.

Aby założyć to konto naszemu dziecku sami musimy posiadać rachunek w Banku Pekao. Prowadzenie konta jest bezpłatne podobnie jak wydanie karty. Nic nie zapłacimy także za przelewy. Nasza pociecha może mieć także aplikację na smartfonie umożliwiającą płacenie telefonem bezpośrednio z konta bez konieczności posiadania gotówki. Posiadacze tej karty mogą zupełnie za darmo dokonywać płatności zbliżeniowych oraz robić zakupy w Internecie. Na koncie znajduje się dzienny limit wypłat (do 200zł), które można dokonać w blisko 90 000 punktów handlowo-usługowych lub w bankomatach. Warto dodać, że przy tym koncie możemy również otworzyć konto oszczędnościowe Mój Skarb, o którym więcej będzie w kolejnym wpisie 😉

 

HAIZ W Alior Banku

To konto dla młodzieży, które mogą posiadać także osoby poniżej 13 roku życia. Rodzice mają możliwość ustalać limity finansowe (jednorazowe, dzienne), przyznawać kieszonkowe, czy zatwierdzać wydatki. Do konta dedykowana jest nowoczesna aplikacja, która umożliwia naszym pociechom samodzielne gospodarowanie kieszonkowym, a rodzicom weryfikowanie wydatków dziecka. Funkcja komunikatora pozwala ustalić z dzieckiem na co potrzebuje środki i w jakiej kwocie, a następnie szybko wysłać ustaloną kwotę. Otwarcie i prowadzenie konta są bezpłatne, podobnie jak wydanie karty. Natomiast w przypadku tego konta po 5 darmowych wypłatach z bankomatów, kolejne są odpłatne min. 1zł. Za pierwszych pięć przelewów w miesiącu nie zapłacimy, kolejne zaś kosztują 1zł.

 

eKonto m w mBanku

Konto to skierowane jest do młodzieży w wieku 13-24 lata. Oczywiście po skończeniu 25 lat dalej można z tego konta korzystać. mBank wychodząc z założenia, że co innego jest ważne dla nastolatków, a co innego przydaje się dwudziestolatkom proponuje kolejne darmowe usługi w miarę dorastania właściciela. Ja opiszę funkcjonowanie rachunku dla osób w wieku 13-20 lat. Rachunek jest oprocentowany na poziomie 0,7% dla osób w wieku 13-20 lat; nie płacimy za jego otwarcie ani prowadzenie. Do konta dodawana jest bezpłatnie karta debetowa Visa Me, dzięki której możemy realizować płatności zbliżeniowe i internetowe. Podstawowe przelewy internetowe i wypłaty z bankomatów są również darmowe. Jedynym kosztem jest miesięczny koszt ubezpieczenia karty: 4,90 zł. Do konta dedykowana jest również aplikacja.

 

Konto<20 w BZ WBK

To konto dla osób, które skończyły 13 lat. Nasze dzieci otrzymują łatwy dostęp do swojego rachunku za pomocą komputera albo smartfona, dzięki wygodnej aplikacji. Osoby niepełnoletnie mogą założyć Konto<20 wyłącznie w oddziałach banku i placówkach partnerskich. Jeśli rodzic chce takie konto założyć swojemu dziecku również musi udać się do oddziału (nie zrobi tego przez Internet). Zarówno założenie konta z wydaniem karty, jak i wszystkie usługi tj. przelewy, wypłaty z bankomatów itp. są bezpłatne. Dodatkowym atutem konta jest oprocentowanie rachunku, które wynosi 3% w skali roku do kwoty 3000 zł.

 

Wszystkie opisane powyżej konta są godne uwagi. Pozwalają dziecku zapoznać się ze światem elektronicznej bankowości, ułatwiają zakupy, a jednocześnie pozwalają na monitorowanie wydatków naszych pociech. Takie „elektroniczne portmonetki” to bardzo dobry początek finansowej edukacji.

Więcej szczegółowych informacji na temat kont i opłat z nimi związanych znajdziecie pod tym linkiem, które szczerze polecam :)