Cześć! Jeśli rozpoczynasz poszukiwania pracy albo tak jak Aga wiesz również czym jest „rekrutacyjna dżungla” i zastanawiasz się co jeszcze może pomóc Ci z niej wyjść – ten post jest dla Ciebie 😊

Każda historia może mieć swój pozytywny finał. Ale jak do niego dotrzeć? Poniżej kilka wskazówek, która mam nadzieję mogą być dla Ciebie pomocne na drodze poszukiwań nowej pracy.

Jestem psychologiem i rekruterem – od kilku lat realizuję procesy rekrutacyjne i prowadzę wywiady z Kandydatami. Pomagam znaleźć Pracodawcy kompetentnego Pracownika, a Pracownikowi – wymarzonej pracy 😉 Dzięki doświadczeniu wielu rozmów z Kandydatami, Pracownikami oraz innymi rekruterami, zebrałam kilka praktycznych podpowiedzi na czas poszukiwań nowej pracy. Być może wdrożysz choć jedną z nich, a jeśli masz jakąś wartościową wskazówkę spoza poniższej listy – koniecznie się z nią z nami podziel 😊

#1 Poszukiwanie pracy to projekt, nie zadanie


Bardzo częsty problem wielu z nas. Załóżmy, że to dziś mówisz sobie: Czas na zmianę, chcę rzucić tę cholerną robotę i znaleźć w końcu coś lepszego! Zapisujesz sobie na karteczce zadań do zrobienia na dziś: „Poszukać pracy”. Hmmm… Ale co to znaczy? Wysłać CV? Jedno, dziesięć? Czy może zastanowić się nad listą firm, które Cię interesują? A może w ogóle przejrzeć portale z ogłoszeniami o pracę i zrobić research konkretnych ofert? Niestety często popełniamy błąd podchodząc do poszukiwania pracy jak do zadania, a nie projektu.

Weź kartkę lub otwórz swój notatnik na komputerze i zastanów się jakie kroki po kolei powinny się wydarzyć na Twojej drodze poszukiwań, uwzględniając realny czas potrzebny na poszczególne zadania. Jeśli lubisz podchodzić do takich projektów z konkretnymi narzędziami, tu wartościowe będzie SMARTne podejście do Twojego celu jakim jest znalezienie pracy (odsyłam np. do https://www.psychowiedza.com/2014/07/sprytne-cele.html )
Ustal, że dziś piszesz CV, jutro weryfikujesz je z kimś zewnątrz, by ocenił je obiektywnym okiem (może pomoże krytyczne oko przyjaciela albo doradcy zawodowego jakim jest Kasia? ;) ). Kolejne dni przeznacz na przeszukanie kilku portali z ofertami pracy, itd.
Do poszukiwania pracy podejdź jak do nowego projektu w swoim życiu. Może być on zrealizowany w różnej perspektywie czasowej. Pamiętaj, że wiele rzeczy nie zależy od Ciebie, ale na wiele rzeczy masz wpływ, a codzienne małe kroki pomogą Ci nie zniechęcać się do bardziej wymagających i niekonkretnie sprecyzowanych zadań.

Jeśli chcesz zgłębić temat produktywności albo generalnie nie wiesz jak podejść do zarządzania zadaniami polecam zajrzeć do Piotrka z produktywni.pl, który mnie zainspirował do kilku zmian w tym zakresie 😊

#2 Stwórz CV i podchodź do niego elastycznie


Przemyśl je i dopracuj pod każdym względem. W Internecie jest milion wzorów oraz porad jak napisać swoje CV – nie będę ich dublować. To, co wywnioskowałam z rozmów z innymi, to że na pewno warto podchodzić do swojego CV elastycznie. Elastycznie – bo warto je zmieniać – czy to po otrzymaniu fajnej wskazówki od kogoś, czy to pod względem poszczególnych ofert, a może w zależności od stanowisk/firm, na jakie aplikujesz.

Jeśli jeszcze Twój przyjaciel lub doradca nie miał okazji spojrzeć w Twoje CV – daj temu szansę! Czasem wydaje nam się, że zrobiliśmy świetny dokument, ale patrząc na niego po raz enty nie dostrzegamy już jakiejś literówki albo nie zauważamy, że dany zapis może być dla kogoś z zewnątrz nie do końca zrozumiały. Warto podesłać CV kilku osobom i poprosić ich o informację zwrotną. Może pomogą Ci z większą estetyką podejść do graficznej strony Twojej aplikacji, a może poklepią Cię po ramieniu mówiąc „świetna robota” i za jakiś to Ciebie poproszą o wsparcie w konstruowaniu swojego CV 😉

#3 Bądź na LinkedIn


Jak już uda Ci się skonstruować i udoskonalić swoje CV, rozważ założenie konta na portalu LinkedIn (odsyłam do niezawodnej Mai. Jeśli masz już konto – spójrz na nie krytycznym okiem: czy jest atrakcyjne dla rekrutera? Czy nie warto dodać kolejnej sekcji informacji, coś uszczegółowić albo może podpiąć pliki dokumentujące Twoje sukcesy? Ze swojej strony zachęcam do tego, by poprosić wybrane osoby o udzielenie rekomendacji na temat współpracy z Tobą. Zawsze to dodatkowa informacja o Tobie 😊 Jeśli chcesz podnieść jakość swojego profilu, zajrzyj na przykład tutaj.

Na LinkedIn warto być również dlatego, że jest tam masa nowych inspiracji, branżowych newsów i merytorycznych treści. Dobrze obserwować interesujące Cię grupy, firmy czy osoby, będące Twoim guru w branży 😉

 #4 Zapisuj oferty, na które aplikujesz


Być może zaliczysz tzw. „złoty strzał” i po wysłaniu 3 tych samych CV do różnych firm, dostaniesz zaproszenie do jednej z nich, gdzie zaproponują Ci pracę. A może Twój projekt poszukiwania nowej pracy zajmie Ci kilka tygodni, miesięcy, lat… Jak wtedy nie zagubić się w ofertach, na które zdarza się, że ktoś odzywa się po miesiącu?

Praktyczna wskazówka, to zapisywanie sobie linków ofert, gdzie chcesz przesłać swoje CV. Papier i ołówek odchodzą już do lamusa – polecam Ci założenie pliku online, gdzie w przejrzysty sposób zapiszesz swoje notatki i wkleisz linki, mając do tego dostęp z komputera czy telefonu. Pomocny jest tu chociażby plik w Twojej chmurze Google’a. Dzięki temu możesz w szybki i prosty sposób znaleźć ofertę, z której właśnie się odezwali, a Ty nie pamiętasz już z czym ma Ci się kojarzyć nazwa firmy, którą przed chwilą wypowiedziała Pani rekruter w słuchawce… 😉

#5 Nie wątp w siłę networkingu


Niezależnie od zaawansowania Twoich poszukiwań nowej pracy – uczęszczaj na spotkania branżowe. Networking ma moc!

W dobie pandemicznej rzeczywistości wiele społeczności przeniosło się do sfery online, także możliwość dołączenia do jakiejś interesującej Cię grupy stoi przed Tobą jeszcze większym otworem.

Polub interesujące Cię grupy na Facebooku, poszukaj ich też na LinkedIn. Jest tego naprawdę sporo 😊 Często po takich spotkaniach, nawet tych online’owych jest przewidziany czas na poznanie nowych osób, pogaduchy wśród stałych bywalców, itd. To świetna okazja poznać interesujące osoby i wymienić się kontaktami (dlatego dobrze wcześniej zastosować się do wskazówki #3). Poznanie takich osób może pomóc Ci dotrzeć do interesującej Cię firmy albo dowiedzieć się o nowej ofercie zanim trafi do szerszego grona zainteresowanych osób 😉

#6 Proś o feedback


Niestety wciąż wiele firm nie praktykuje udzielania informacji zwrotnej w ramach udziału w rekrutacji. Co moim zdaniem nie powoduje, że nie masz prawa jako Kandydat o nią poprosić, niezależnie od etapu rekrutacji, na którym się znajdujesz.

Myślę, że warto zapytać o feedback przede wszystkim wtedy, gdy udaje Ci się dotrzeć na zaawansowany etap rekrutacji i dostajesz informację o odrzuceniu z procesu, bez wskazania konkretów. Nie bój się wówczas poprosić o feedback. Kto pyta nie błądzi, prawda? Najwyżej milczenie po drugiej stronie utwierdzi Cię w przekonaniu, że to nie była firma dla Ciebie. A może jednak zostaniesz pozytywnie zaskoczony, kiedy rekruter oddzwoni ze wskazaniem Twoich mocnych stron i obszarów, które zostały ocenione jako niewystarczające, wymagające udoskonalenia? Warto podchodzić do swojego udziału w każdej rekrutacji tak, żeby spróbować wyciągnąć choć jeden wniosek dla siebie na przyszłość. Odrzucili moją Kandydaturę ze względu na niski poziom angielskiego? W takim razie muszę wymyślić plan nauki na najbliższy czas, żeby być w tym lepszym. Nie spodobały im się moje pomysły w jakimś zakresie? Może powinienem mocniej nad tym przysiąść i spojrzeć na to krytycznym okiem. Podczas prezentacji nie wypadło pozytywnie moje wystąpienie? Być może warto poćwiczyć kwestię publicznego przemawiania, bo faktycznie nie panuję jeszcze w pełni nad stresem. Może zapiszę się do jakiejś grupy, która mi pomoże się w tym udoskonalić?

Chyba warto próbować, wyciągać wnioski, uczyć się i nie poddawać się zbyt łatwo w dalszym poszukiwaniu swojego zawodowego miejsca, co? 😊

#7 Daj sobie czas i ucz się cierpliwości


Nie od dziś wiadomo, że warto ćwiczyć cierpliwość – przydaje się w każdej płaszczyźnie życia 😉 Może poszukiwanie pracy Cię w niej wytrenuje! Daj sobie czas – zarówno w kontekście długofalowym, jak tu i teraz.

Jeśli jakaś firma się z Tobą skontaktuje w niezbyt komfortowym momencie – na przykład właśnie jesz obiad albo odbierasz dzieci z przedszkola – poproś o oddzwonienie za kwadrans/godzinę/etc. Nie bój się poprosić rozmówcę o czas i wyrozumiałość. Odłożenie rozmowy będzie dla obu stron korzystne. Nawet jeśli masz komfortowe warunki rozmowy, ale zwyczajnie nie pamiętasz ogłoszenia – również poproś o kontakt chwilę później. Poświęć ten czas na przypomnienie sobie zapisanej oferty (zgodnie z wskazówką #4) i szybki research firmy. Zadbaj o to, by mieć coś do pisania pod ręką czy komputer, gdzie będzie możliwe zapisanie notatek z rozmowy z rekruterem. Potem ułatwi Ci to przypomnienie sobie rozmowy czy też dalsze podjęcie decyzji.

Podsumowując, poszukiwanie nowej pracy bywa nie lada wyzwaniem 😉 W poradzeniu sobie z nim może pomóc potraktowanie go jak projektu i rozłożenie go na mniejsze zadania. Miej elastyczne podejście, otwartość na feedback i swój rozwój, działaj na LinkedInie i podczas wydarzeń branżowych.

Powodzenia!

Mam nadzieję, że któraś z tych wskazówek okaże się dla Ciebie pomocna 😊 Jeśli coś Cię szczególnie zainteresowało, daj znać!



Petra Kanczyk – z wykształcenia psycholog zarządzania. Obecnie pełni rolę Recruitment Managera. W pracy zawodowej odpowiada za kompleksową realizację procesów rekrutacyjnych w pełni opartych na danych. W ramach działań projektowych przeprocesowała już przeszło tysiąc kandydatów aplikujących na stanowiska stażowe, specjalistyczne oraz managerskie. Prywatnie miłośnik tatrzańskich podróży, rowerowych wypraw i dobrej muzyki.