Ferie to okres, kiedy nasze dzieci mogą odpocząć od szkolnych zajęć i nauki. Mają teraz dużo więcej czasu na odpoczynek i zajmowanie się tym co lubią najbardziej. To także dobry moment dla rodziców, by poświęcić swoimi pociechom nieco więcej uwagi. Wielu wybiera wspólne wyjazdy, ale są i tacy, którzy w tym terminie muszą pracować. Warto zadbać o to, by po powrocie do domu ciekawie spożytkować wspólny czas. Można przecież połączyć przyjemne z pożytecznym i bawiąc się, przy okazji rozwijać różne umiejętności.

W tym miejscu chcę zachęcić wszystkich rodziców do kupowania dzieciom (w prezencie na święta, urodziny czy Dzień Dziecka) różnego rodzaju gier – są one świetnym pretekstem do wspólnego spędzania czasu, dobrej zabawy (także dla dorosłych) i ćwiczenia umysłu (naszego i dzieci). Czy musi to kosztować majątek? Nie :)

GRA MIKADO -to  inaczej bierki, którym przypisana jest różna ilość punktów.  Po rozsypaniu patyczków, każdy z graczy bierze jeden starając się nie poruszyć pozostałych. Wspaniała rozrywka dla dzieci i dorosłych pozwalająca ćwiczyć motorykę małą i precyzję dzieci. A koszt to jedynie 10-15zł.

MIKADO

MIKADO
MIKADO

 

DOBBLE – tutaj refleks ma znaczenie! Ciężko znaleźć inną grę, która jest tak prosta i która świetnie ćwiczy spostrzegawczość.  Gra polega na tym, by jak najszybciej znaleźć dwa identyczne obrazki na dwóch różnych kartach. Za małe, okrągłe pudełko z kartami zapłacimy ok 40-60zł – ale wierzcie mi – warto! Gra ma 5 wariantów i budzi tyle emocji zarówno u dzieci, jak i dorosłych, że można w nią grać i grać :)

DOBBLE

DOBBLE
DOBBLE

 

JENGA – to klocki do układania wieży, które później wyjmujemy z poszczególnych poziomów by nadbudować kolejne. Liczy się tu precyzja i strategia. Im wyższa wieża, tym trudniej wyciąga się klocki i nie trudno o zburzenie budowli. Gra budzi wiele emocji, więc myślę, iż warto wydać ok 40-50zł.

JENGA

JENGA
JENGA

 

ĆWICZ INTELIGENCJĘ – dla młodszych dzieci świetną zabawą będzie zgadywanka „co zniknęło”. Wystarczy ułożyć przed dzieckiem 10 jakichkolwiek przedmiotów (wszystko zależy od tego, co macie w zasięgu ręki). Prosicie Waszą pociechę by patrzyła na przedmioty przez dwadzieścia sekund, a następnie odwróciła się – w tym czasie zabieracie jeden, dwa lub trzy przedmioty (zależy od stopnia trudności). Następnie prosicie dziecko by przypomniało sobie jakich elementów brakuje. Warto zamienić się rolami – sami zobaczycie czy poradzicie sobie z zadaniem ;) Wariancją testów na inteligencję jest układanie przedmiotów według określonego schematu: łyżka – widelec – nóż – łyżka – widelec…… i co dalej? Pozwól dziecku dokończyć ciąg. Takie ćwiczenia to świetna zabawa dla młodszych dzieci, która rozwija zarówno spostrzegawczość jak i inteligencję. Tylko od Was zależy co wykorzystacie podczas takich zadań.

ZGADYWANKA

ZGADYWANKA
ZGADYWANKA

 

COŚ Z NICZEGO – stwarzajmy dzieciom okazje by myśleć nieszablonowo, wychodzić poza schematy! Jeśli masz w domu miłośnika kosmosu, pozwól mu zbudować własny statek kosmiczny (kartony, plastikowe butelki, opakowania po jogurtach – wszystko może być potrzebne przy budowie takiej maszyny). Jeśli Twoja pociecha to miłośniczka lalek, której do szczęścia brakuje tylko domku dla lalek, może warto pomyśleć o wspólnym zbudowaniu wymarzonego lokum. Tata może zadbać o zbicie kilku desek, a umeblowanie z pudełek po zapałkach, szycie miniaturowych zasłonek i poduszek zostawmy dziecku. W Internecie znajdziemy mnóstwo inspiracji do tego by stworzyć ciekawe, przydatne a nawet edukacyjne zabawki własnoręcznie – a wierzcie mi, że takie skarby ceni się najbardziej.

Domek dla lalek DIY

A Wy jak spędzacie czas z dziećmi?

PS Właśnie jestem w trakcie „testowania” kilku planszówek, mam też swoje ulubione od kilku lat – także możecie się spodziewać wpisu o najlepszych grach planszowych :)