A jeśli możliwe to w zasadzie po co? Czy to nie za wcześnie?
Jest możliwe, choć to nie tyle indywidualne konto co „subkonto” – czyli wyodrębniona jego część. Nie chodzi przecież o to by nasz 10-latek robił przelewy i chodził do oddziału banku dokonywać transakcji ;) Natomiast nauka gospodarowania swoim małym budżetem czy oszczędzania na konkretny cel to z pewnością ważne korzyści edukacyjne.
Czy pamiętacie może co to SKO? Jeszcze niedawno (pisząc post dot. kont dla dzieci w wieku 13-18 lat) wydawało mi się, że konta dla dzieci poniżej 13 roku życia to jakaś nowość. Jakież było moje zaskoczenie, gdy przypomniałam sobie, że przecież miałam kiedyś nawet swoją „książeczkę oszczędnościową”. Jak to możliwe? Szkolne Kasy Oszczędności (działały 17 lat temu i działają do dziś). Więcej tutaj. Jakaż byłam dumna, gdy wpłacając 10zł mojej Wychowawczyni, Pani dopisywała kolejną sumę w książeczce, a ja widziałam jak saldo uzbieranych środków z miesiąca na miesiąc rośnie. Oczywiście przed wakacjami wypłacałam pieniądze, ale w trakcie roku szkolnego nie kusiło mnie by wypłacać „z banku” środki tak, jak kusi by wyciągnąć kasę ze skarbonki ? Jeśli w szkole naszych pociech nie działa SKO, to nie znaczy, że jesteśmy skazani na świnkę-skarbonkę (albo raczej 3 słoiki link).
Z pomocą przychodzi nam pionier bankowości dla najmłodszych, czyli Bank Pekao:
Konto Mój Skarb.
To konto oszczędnościowe, które możemy założyć już po urodzeniu dziecka. Rachunek ten można otworzyć w serwisie internetowym Pekao24 lub w oddziale Banku Pekao. To dorośli są „zarządzającymi” kontem, ustalającymi pewne limity; natomiast po ukończeniu 13 lat dziecko samo może dokonywać wypłat. Pieniądze otrzymywane przez Twoje dziecko tj.: kieszonkowe, gotówka otrzymywana od bliskich przy różnych okazjach mogą być systematycznie wpłacane i procentować. Wszystko możemy wspólnie z pociechą obserwować przy pomocy bankowości internetowej. Zalety konta:
- Nie ma opłat za prowadzenie konta,
- Oprocentowanie rachunku wynosi 1,50% w skali roku niezależnie od zgromadzonej kwoty (oprocentowanie zmienne), a odsetki dopisywane są do rachunku na koniec każdego miesiąca,
- Zgromadzone środki można bez utraty odsetek przelewać na dowolny rachunek bankowy.
Im wcześniej Twoja pociecha zapozna się ze światem finansów, z tym większą łatwością wejdzie w dorosłość i odpowiedzialną samodzielność. Możemy również zamówić kartę prepaid dla swojego dziecka, która umożliwia korzystanie z pewnych usług bankowych i powoli wprowadza pociechę w świat bankowości, z jednoczesnym zachowaniem bezpieczeństwa.
Kilka słów o karcie: „Karta przedpłacona (prepaid) stanowi rodzaj karty bankowej funkcjonującej na zasadzie „pay before”. Umożliwia dokonywanie płatności z wykorzystaniem środków dostępnych na przypisanym do karty specjalnym rachunku płatniczym. Taki rachunek (określany mianem „technicznego”) jest utworzony jedynie w celu prowadzenia rozliczeń realizowanych za pomocą karty i nie można na nim wykonywać innych operacji bankowych. Wartość karty przedpłaconej jest z góry ustalona poprzez zasilenie rachunku technicznego określoną kwotą. Kiedy dziecko wypłaca pieniądze lub robi zakupy, kwoty transakcji gotówkowych i bezgotówkowych są automatycznie odejmowane od wartości środków zgromadzonych na karcie. W przypadku karty przedpłaconej dziecko może wykorzystać tylko taką kwotę, jaką jego rodzic zasilił kartę.” źródło: http://www.najlepszekonto.pl/konto-dla-dziecka.
Mamy zatem taką elektroniczną portmonetkę.
O możliwość założenia takiej karty zapytaj w swoim banku lub wybierz jedna z tych opcji: http://www.karta-kredytowa24.pl/karty-pre-paid.php