Często słyszę pytanie: jaki jest wzór idealnego CV? Jak dobrze napisać CV? Co zrobić, żeby pracodawca mnie zauważył wśród kilkuset aplikacji?

Odpowiedź na te pytania nie jest oczywista i brzmi: „TO ZALEŻY”.

Sama kiedyś myślałam, że istnieje jeden najwłaściwszy/najlepszy/najskuteczniejszy sposób prezentacji swojego doświadczenia na papierze – jednak byłam w dużym błędzie…

Dzisiejszy wpis z cyklu „Doradztwo Zawodowe” dotyczy rożnych rodzajów CV i form jego tworzenia. Na końcu pokażę Wam jak sama zmiana layoutu może wpłynąć na zwiększenie atrakcyjności i przejrzystości CV. Pamiętajcie przy okazji o swoim wizerunku w sieci, o którym pisałam tutaj.

Po pierwsze musicie wiedzieć, że sama treść naszego życiorysu i jej struktura może być różna w zależności od tego co chcemy uwypuklić, a co ukryć w naszym życiorysie. Podam najczęściej wykorzystywane rodzaje CV:

  • Chronologiczne – dane dotyczące wykształcenia i doświadczenia przedstawione są w porządku chronologicznym odwróconym, tzn. najpierw umieszczone są najbardziej aktualne dane czyli obecne nasze zatrudnienie, a dopiero potem poprzednio wykonywane prace. Istotne w tego rodzaju CV są oczywiście daty. Jeśli chcemy pochwalić się stabilnym życiorysem zawodowym, systematycznym podnoszeniem kwalifikacji – to jest to bardzo przydatka forma, gdyż pokaże nas jako osobę solidną, ambitną i dążącą do celu. Jeśli natomiast macie przerwy w zatrudnieniu, często zmienialiście pracę lub byliście zatrudnieni na stanowiskach niezwiązanych z Waszym wykształceniem – koniecznie wybierzcie inną formę CV.

 

  • Skill CV (Funkcjonalne)– nastawione jest na prezentację umiejętności kandydata i sprawdzi się u osób, które mają niewielkie doświadczenie lub dopiero chcą wejść na rynek pracy. Oprócz podstawowych danych osobowych i kontaktowych prezentujemy przede wszystkim posiadane umiejętności, najlepiej z podziałem na twarde (związane z konkretną wiedzą) i miękkie (związane ze sposobem pracy). Warto przy tych umiejętnościach odnieść się gdzie je zdobyliśmy i czy posiadamy jakieś certyfikaty, zaświadczenia o udziale w warsztatach, szkoleniach itp.

Struktura:

  • dane osobowe i kontaktowe,
  • mocne strony, atuty
  • umiejętności twarde w konkretnej dziedzinie
  • umiejętności miękkie
  • doświadczenie zawodowe
  • wykształcenie
  • zainteresowania
No Slide Found In Slider.

 

  • Success CV– ten rodzaj sprawdzi się przede wszystkim u osób ze sporym doświadczeniem zawodowym popartym sukcesami. Najczęściej wykorzystują je osoby na stanowiskach kierowniczych, menedżerskich i dyrektorskich aby pokazać swoją skuteczność działania. Warto wymienić tutaj prowadzone projekty, wzrost wskaźników sprzedaży, efektywności produkcji, spadek fluktuacji w firmie, wygrane przetargi itp.

Struktura:

  • dane osobowe i kontaktowe,
  • sukcesy w karierze zawodowej
  • doświadczenie zawodowe
  • wykształcenie
  • zainteresowania
No Slide Found In Slider.
  • Mieszane – oczywiście możemy łączyć rodzaje CV na potrzeby konkretnych rekrutacji po to by uwypuklić nasze najmocniejsze strony i to co jest najistotniejsze dla pracodawcy. I tak na przykład w pokazanych powyżej wzorach umieściłam „Cel zawodowy”, który nie jest wymagany, ale dobrze napisany przykuje uwagę rekrutera i pozwoli się wyróżnić.

 

  • Kreatywne – jest wskazane gdy aplikujemy na stanowisko gdzie kreatywność jest podstawowym atutem kandydata (branże takie jak: reklama, media, marketing, projektant). Może być to ciekawy layout, CV w poziomie, e-wizytówka, multimedialna wizytówka, videoCV itp. Pomysłów jest wiele, to kilka przykładów z sieci:

https://www.youtube.com/watch?v=oelQ6tx3Ao8

https://www.youtube.com/watch?v=Mo_vRjtkgSI

Być może pamiętacie historię, kiedy to Łukasz Jakubiak powiesił olbrzymie CV i List motywacyjny przed wejściem do siedziby EMI Music Poland, w której to firmie chciał pracować. To był właśnie świetny przykład kreatywności.

 

Istnieje wiele kreatorów CV i myślę, że warto z nich skorzystać by uatrakcyjnić wygląd  tego dokumentu. Tylko czy to gwarantuje nam zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną?  NIE.

 

Pracując w firmie rekrutacyjnej przeglądam dziennie kilkadziesiąt CV i kryterium wyboru odpowiedniej osoby zawsze jest dopasowanie do profilu idealnego kandydata określonego przez Klienta. Niemniej jednak zawsze zwracam uwagę na CV, które jest przejrzyste i ciekawie napisane. Doceniam kiedy nie muszę się doszukiwać najważniejszych dla mnie informacji, bo są one na pierwszej stronie rzeczowo przedstawione.

 

Sami oceńcie jak metamorfoza CV może wpłynąć na pierwsze wrażenie o Kandydacie – to odmienione CV mojej Klientki*, która zaufała mi i przed rozpoczęciem poszukiwań pracy zdecydowała się na odświeżenie swojego życiorysu. Dajcie znać jak Wam się podoba! 😊

No Slide Found In Slider.

 

*dane osobowe zostały zmienione