Mija już 5 tygodni odkąd szkoły zostały zamknięte a edukacja przeniosła się do domów i w tryb online.
Nie tylko edukacja, ale niejednokrotnie także praca rodziców przeniosła się do domu.

Jak sobie poradzić w tych warunkach z nauką?

Mam poczucie, że ten post pojawia się zdecydowanie za późno, ale lepiej późno niż wcale 😊

Wskazówki, którymi się podzielę będzie można wykorzystać także po powrocie do szkoły, kiedy nadal  część zadań będzie przez uczniów robiona w domu. Sposoby, które omówię mają zadanie zwiększyć produktywność, zorganizować dzień, polepszyć pracę mózgu i koncentrację.

Na końcu znajdziesz również planer dla dziecka/ucznia, który pozwoli mu się lepiej zorganizować i nie zapomnieć o datach, zadaniach itp. DO POBRANIA ZA DARMO. Więc zaczynamy 😊

1. PLANUJ DZIEŃ

 • Używaj PLANERA, KALENDARZA i zapisuj w nim godziny lekcji online i rozpisuj swoje zadania. Używaj różnych znaków, kolorów by odróżnić poszczególne przedmioty, zadania, np.:
  @ lekcja online
  !! – pilne zadanie do zrobienia na dziś
  <?> – wyszukanie informacji
  Abc – czytanie lektury
 • Oszacuj czas jaki zajmie Ci dane zadanie – realnie. Jeśli wiesz, że coś zajmie Ci dłużej niż godzinę, zastanów się czy lepiej będzie się Tobie na tym skupić robiąc jedna przerwę 5 minutową w trakcie tej godziny, czy lepiej to zadanie rozbić na dwie części na przykład po 30 minut i w międzyczasie zająć się czymś innym. Sprawdzaj swoją efektywność w zależności od wariantu. Jeśli nie wiesz ile czasu poświęcasz na naukę, napisanie rozprawki, zadania z matematyki to w pierwszym tygodniu pracy z planerem zapisuj obok zadań rzeczywisty czas ich wykonania.

 • Planuj marginesy czasowe. Pamiętaj, że w trakcie pracy, nauki możesz nad czymś spędzić więcej czasu niż planowałeś a czasem zrobisz coś szybciej. Warto mieć bufory czasowe, którą pozwolą  Ci na elastyczność. Jeśli lekcja z wychowawcą się przedłuży twój plan nie legnie w gruzach, a jedynie zmniejszą się bufory czasowe. Takie bufory czasowe powinny być 2 -3 w ciągu dnia. I  trwać 10-20 minut. To bufory na nieprzewidziane sytuacje. Jeśli jednak takie się nie wydarzą wykorzystaj ten czas na zrobienie dodatkowych zadań, które zajmują niewiele czasu. Możesz też wykorzystać ten czas na: wyrzucenie śmieci, posegregowanie materiałów na biurku po poprzednim zadaniu, uzupełnienie planera na następny dzień, przeczytanie dodatkowych kolejnych stron lektury itp.

 • Uwzględnij plany innych członków rodziny – przed zaplanowaniem czasu pracy przy komputerze upewnij się, że w tym czasie nikt z rodzeństwa czy rodzice nie będą chcieli z niego korzystać. Jeśli ktoś z domowników ma ważne spotkanie online o 12:00 i potrzebuje ciszy, zaplanuj na ten czas czytanie lektury, naukę słówek z angielskiego czy powtórkę z innych przedmiotów, a niekoniecznie videokonferencję ze znajomymi. Gdy masz zaplanowaną lekcję online uprzedź domowników, że potrzebujesz względnej ciszy w danym dniu o konkretnej godzinie.


 • Znajdź porę, w której najlepiej możesz się skupić – jeśli dobrze Ci się uczy wieczorami nie musisz wstawać o 7:00 a swojego dnia planować od 8:00. Pośpij do 9:00 a zadania (lekcje online, wiadomości do nauczycieli) zaplanuj od 10:00-14:00, zjedz obiad, odpocznij a do nauki usiądź ponownie wieczorem, np. 19:00-23:00. Jeśli z kolei wieczory wolisz mieć dla siebie i tryb szkolnych zajęć Ci odpowiada, nastaw budzik na 7:00 i od 8:00 zacznij działać :D

 • Wstawaj o tej samej godzinie – pielęgnuj, wyrabiaj dobre nawyki – to ważne by znaleźć dla siebie odpowiednią porę wstawania – taką kiedy jesteś wyspany, wypoczęty i gotowy do działania i trzymać się jej przynajmniej do poniedziałku do piątku. Rutyna i nawyk są ważne zwłaszcza wtedy, gdy wszystkie dni są do siebie bardzo podobne a człowiek niejednokrotnie wolałby zostać w łóżku. Wyrabiając nawyk dużo łatwiej jest nam przejść do działania, bo staje się ono automatycznie (to jak z myciem zębów co rano 😉 )

 • PLANUJ PRZERWY – To bardzo ważne! Bez przerw szybko się zniechęcisz i zmęczysz. Po każdym zadaniu zrób sobie 5-15 minut przerwy. I raz w ciągu dnia zrób jedną dłuższą. A jak je wykorzystać? Patrz pkt 2.

2.  RÓB PRZERWY

 • Rozciągnij się – siedząc przy komputerze możesz odczuwać ból odcinka szyjnego kręgosłupa, napięcie w ramionach, karku. Dlatego tak ważna jest krótka gimnastyka podczas przerwy, która pozwoli rozluźnić mięśnie.  Ten filmik możesz włączyć i ćwiczyć przy biurku razem z instruktorką Joanną Stróżek, pracownikiem Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

  Polecam również ćwiczenia z Fizjoterapeutką Moniką Samolej, tutaj znajdziesz 7 minutowy filmik z ćwiczeniami na krześle, ale polecam także pozostałe ćwiczenia na kanale Moniki.
 • Stymuluj pracę mózgu

Wykonując ruchy naprzemienne (takie jak tutaj)  przepływ informacji między półkulami mózgowymi następuje 28 razy szybciej. Taka codzienna gimnastyka mózgu poprawia koncentrację i koordynację wzrokowo-ruchową, usprawnia pamięć, precyzję wyrażania własnych myśli, zdolność czytania i pisania oraz stymuluje do twórczego myślenia. Dlaczego więc nie wykorzystać przerwy na zrobienie kilku takich ćwiczeń?


Codzienne wykonywanie tych krótkich ćwiczeń palców i stymulacja przemieszczająca się od palców bezpośrednio do twojego mózgu pomoże ci poprawić wydajność mózgu. Każdy koniuszek palca ma ponad 3000 mechanoreceptorów (receptorów czuciowych) i każdy z nich odgrywa rolę autostrady do twojego mózgu (w szczególności do kory czuciowej). Kiedy wykonujesz ćwiczenia palców, poprawiasz połączenia synaps i aktywujesz neurony, co korzystnie wpływa na funkcjonowanie Twojego mózgu.

Czytaj wspak: SŁOŃ – ŃOŁS, KASIA – AISAK, MOWA – AWOM itp.
Policz od 100 do 1 – czyli od tyłu 😊
Policz od 1 do 100 co 3: 1,4,7,10 itd……
Rysuj dwoma rękoma na raz odbicie lustrzane – jak na zdjęciu poniżej. Zacznij od kształtu nr. 1 powtórz go 10 razy i przejdź do kolejnego.


 • Dotleń mózg: przewietrz pokój, wyjdź na balkon zaczerpnąć świeżego powietrza, wyprowadź psa, weź  kilka głębokich wdechów przy otwartym oknie!

 • Pij wodę! Twój mózg to w ok 75% woda!  Kiedy jesteśmy odwodnieni, nasz mózg faktycznie zmniejsza swoją objętość. To kurczenie właśnie powoduje ból głowy z odwodnienia. Woda dla naszego mózgu, jak olej dla samochodu, który pozwala mu sprawnie jeździć😊 Pij minimum 1,5l wody. Polecam również jeden kubek zielonej herbaty dziennie, która zawiera przeciwutleniacze i taninę zapobiegającą uszkodzeniom  mózgu :D

 • Zjedz! Przekąski wspierające pracę to: gorzka czekolada, orzechy włoskie, migdały, pistacje, winogrono, banany, pomarańcze.


  Poniżej przedstawiam Ci zdjęcie, na którym znajdują się produkty, które wprowadzone w Twoją dietę usprawnią pracę mózgu 😊3. PRZEPLATAJ ZADANIA

 • Przeplataj naukę i zadania z różnych przedmiotów
 • Przeplataj zadania kreatywne, analityczne i te które wymagają pracy w grupie
 • Zmieniaj rodzaj zadania co 30 minut jeśli to możliwe – dzięki temu Twój mózg się nie znudzi 😉

4. DBAJ O HIGIENĘ UMYSŁU

 • Śpij regularnie (kładź się i wstawaj o jednakowej porze)
 • Dbaj o ruch, ćwicz, biegaj!
 • Medytuj – jesteś w stanie się skoncentrować tylko wtedy, gdy Twój umysł jest spokojny. Dlatego tak ważna jest medytacja. Dzięki niej więcej zapamiętujemy, szybciej przetwarzamy dane i odwracamy proces starzenia się mózgu! Jeśli jesteś osobą wierzącą, katolikiem, wiedz, że różaniec to modlitwa medytacyjna. A jeśli chcesz pogłębić swoją medytację polecam tę stronę.
  Młodszym dzieciom, nastolatkom polecam bardzo prostą metodę: poświęć rano 5-7 minut na to by usiąść, zamknąć oczy i świadomie zrobić kilka głębokich wdechów i wydechów. Rozluźnić ciało i chwilę pomilczeć 😊
 • Słuchaj muzyki, która Cię relaksuje
 • Sprawiaj sobie drobne przyjemności za wykonanie zadań  – jeśli lubisz grać na komputerze, niech godzina gry w Twoją ulubioną grę będzie „nagrodą' za zrealizowanie zaplanowanych zadań. Jeśli masz do napisania długą rozprawkę omów się sam ze sobą, że jeśli zrobisz to dzisiaj usmażysz naleśniki na kolację 😊 Może uda się namówić rodziców by to zrobili dla Ciebie

5. ZORGANIZUJ PRZESTRZEŃ

 • Przygotuj notatnik, laptopa i niezbędne narzędzia – tak byś wszystko czego potrzebujesz miał w zasięgu ręki
 • Przygotuj sobie wodę, herbatę tak aby nie musieć wstawać i chodzić do kuchni (albo zaglądać do lodówki i sprawdzać czy jest tam światło 😉)
 • Zadbaj o odpowiednie ustawienie krzesła, monitora, biurka (patrz. grafika poniżej)
 • Ogranicz rozpraszacze! – wyłącz telefon lub przynajmniej powiadomienia z aplikacji, włącz „tryb szarości”, przejdź w tryb „nie przeszkadzać'. Jeśli pracujesz na komputerze wyloguj się z social mediów, by nie przychodziły Ci powiadomienia. Skup się na zadaniach.

6. PORZĄDKUJ DANE

 • Załóż foldery na komputerze na poszczególne przedmioty, projekty
 • Przygotuj teczki, koszulki, zeszyty, w których trzymasz swoje materiały  opisz je trzymaj w jednym miejscu.

W planowaniu dnia/tygodnia pomoże Ci przygotowany przeze mnie planer – pobierz go, wydrukuj i działaj.
Razem z planerem znajduje się instrukcja jak efektywnie z niego korzystać 😊

PS Planer nie sprawi, że wszystko zawsze będzie szło zgodnie z planem, ale zwiększy Twoja wydajność! Ja ten post miałam napisać w sobotę i owszem zaczęłam, ale skończyłam dziś – w poniedziałek :) (i nie zaplanowałam buforu czasowego :P)By pobrać PLANER wystarczy, że wpiszesz swój adres email a poniżej pojawi się link z plikiem do pobrania :)

  Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od ARP Katarzyna Ciupa, 64-920 Piła ul. Staromiejska 15 lok. 36 NIP: 7642519552

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych oraz ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku Prawo telekomunikacyjne w celach marketingowych przez ARP Katarzyna Ciupa, 64-920 Piła ul. Staromiejska 15 lok. 36 NIP: 7642519552 i oświadczam, iż podanie przeze mnie danych osobowych jest dobrowolne oraz iż zostałem poinformowany o prawie żądania dostępu do moich danych osobowych, ich zmiany oraz usunięcia.