Ostatnio było o książkach, a dziś o internetowych zasobach, którą mogą wesprzeć nas w zaszczepianiu przedsiębiorczych postawy wśród dzieci. Jeśli nasze pociechy korzystają z zasobów Internetu to warto nakierować je na ciekawe, edukacyjne treści.

W dobie gier internetowych, nie sposób ominąć tego tematu przy zagadnieniach dotyczących ekonomii czy finansów. Na stronie www.nbportal.pl  w zakładce ROZRYKWA znajdziemy wiele ciekawych gier internetowych, a także filmiki edukacyjne, quizy, komiksy i krzyżówki. Oferta portalu jest bardzo szeroka, ponieważ dzieci mogą zmierzyć się z prowadzeniem własnej firmy, sterowcem inflacyjnym, handlowaniem, a nawet ze stworzeniem własnej koncepcji marketingowej. W jednej z gier uczestnik staje się członkiem rady Polityki Pieniężnej i podejmuje konkretne decyzje dotyczące państwa. Dla tych, którzy wolą oglądać niż grać jest cała gama zabawnych filmików, które opowiadają o różnych ekonomicznych zjawiskach i pojęciach w przystępny i często zabawny sposób. Z kolei quizy i krzyżówki pomogą sprawdzić dzieciom nabytą wiedzę.

 

Kolejnym portalem edukacji finansowej są FINANSIAKI (www.finansiaki.pl). Jest to inicjatywa Banku Zachodniego WBK, dla którego edukacja finansowa i przedsiębiorczość są jednym z bardzo ważnych obszarów zaangażowania społecznego. FINANSIAKI.PL to jak piszą sami autorzy przede wszystkim:

  • quizy i gry zachęcające uczniów do pogłębiania wiedzy
  • bajki edukacyjne w wersji audio i drukowanej,
  • animacje i infografiki,
  • scenariusze lekcji dla nauczycieli,
  • poradniki dla rodziców.

W zakładce STREFA ZABAWY nasze pociechy od 3 roku życia znajdą dla siebie mnóstwo edukacyjnej rozrywki. Zaczynamy od wybrania przedziału wiekowego, a potem zaczyna się zabawa: filmik, gra, plątanina, zabawa w sklep – to tylko kilka pomysłów. Na koniec quiz dla sprawdzenia tego co udało się zapamiętać. Jest to świetne miejsce, w którym spędzony czas z pewnością zaowocuje.

 

Trzecią propozycją jest portal www.cha-ching.pl „Cha-Ching” to międzynarodowy program edukacyjny, który swój początek wziął w Azji przez Prudence Foundation. Jego celem jest przybliżenie dzieciom czterech najważniejszych funkcji pieniędzy: zarabiania, oszczędzania, wydawania i pomagania. „Cha-Ching” to grupa kilku animowanych postaci, które przez swoje przygody i rozwiązywanie różnych problemów, uczą dzieci, jak mądrze dysponować finansami. Na bazie filmów powstało 10 gotowych scenariuszy lekcji dla nauczycieli, których uzupełnieniem są zeszyty ćwiczeń, gry i aplikacje. Program jest skierowany do szerokiej grupy wiekowej – zarówno 6-latkowie, jak 12-latkowie znajdą coś dla siebie. Na portalu znajdziemy również grę związaną z domowymi finansami oraz Menadżer Domowego Budżetu – czyli aplikację, która wspiera rodziców i dzieci we wspólnym planowaniu domowych wydatków i oszczędzaniu na przyszłość.

 

Autorzy tych portali prześcigają się w ciekawych formach przekazu, pozwalającym dotrzeć do różnych grup odbiorców: dzieci już od 3 roku życia, młodzieży, rodziców i nauczycieli. Takie działania są godne naśladowania, gdyż promowanie wiedzy na temat finansów jest najlepszą drogą do zdobycia umiejętności efektywnego gospodarowania własnymi pieniędzmi i kreowania przedsiębiorczych postaw w dorosłym życiu. Pozwólmy dzieciom korzystać z tych dobrodziejstw :)

Jeśli znacie inne, ciekawe strony edukacyjne – śmiało napiszcie o nich w komentarzach :)