Dzisiaj mam dla Was kolejny scenariusz z Doradztwa Zawodowego do pobrania (zupełnie za darmo!).
Scenariusz ten pomoże uczniom:
Dlaczego o sztuce prezentacji?
Uważam, że umiejętność przedstawiania informacji, opowiadania (storytellingu) i autoprezentacji to bardzo ważne kompetencje, które potrzebne są na rynku pracy. Już sama rozmowa kwalifikacyjna wymaga od nas umiejętności przedstawienia własnej osoby i wyróżnienia się na tle pozostałych kandydatów.
Owszem zgodzę się, że nie w każdym zawodzie będziemy musieli tworzyć prezentacje biznesowe, czy wykazać się umiejętnościami storytellingowymi (chociaż w prowadzeniu własnego biznesu są to niezwykle przydatne kompetencje). Jednak w trakcie edukacji, naszych uczniów czekają wystąpienia na forum klasy i tworzenie prezentacji – dlatego dobrze jest ich do tego przygotować.
Chcąc doskonalić swój warsztat pracy uczęszczam do klubu Toastmasters (czym są te kluby przeczytasz tutaj ). Dzięki przemyślanej formule spotkań, mentoringu i atmosferze panującej na sali, uczenie się przemawiania publicznego dokonuje się w przyjaznych warunkach, wg dopasowanej do naszych potrzeb ścieżki rozwoju a jednocześnie niejako „przy okazji' (kiedy to słuchamy mów i ewaluacji innych osób). Co sprawia, że tak się dzieje? Dzisiaj chcę wspomnieć o 3 fenomenalnych praktykach, które z powodzeniem można zaimplementować w szkole:
- Osobę wychodzącą na środek witamy i żegnamy oklaskami.
- Osoba na środku przekazuje scenę uściskiem dłoni.
- Każda osoba słuchająca mowy może udzielić informacji zwrotnej mówcy na tzw. karcie ewaluacji.
Ad. 1.
Oklaski to element, który niesamowicie dodaje odwagi na początku i pozwala zmniejszyć stres. Kiedy dorosły uświadomi sobie, że niezależnie od tego jak mu pójdzie na scenie najgorsze co może się stać to to, że otrzyma oklaski i informacje zwrotną, to przynajmniej część stresu odchodzi. Dlatego apeluję do nauczycieli: NIE WYSTAWIAJCIE OCEN ZA PREZENTACJE! (swoją drogą w ogóle jestem przeciwniczką stopni w szkole – ale to wywód na osobny post 😉 ) Wystąpienie na forum klasy to często dla dzieci wystarczający powód do nieprzespanej nocy… jeśli chcemy, żeby dzieci chętnie występowały publicznie i doskonaliły się w tym musimy zbudować wokół tego przyjazną atmosferę (z resztą dotyczy to nauki wszystkie innego).
Ad. 2.
Uścisk dłoni. Jest to element, który wydaje się być czysto kurtuazyjnym zabiegiem. Jednak w praktyce sprawia, że:
- „Podanie ręki na początku' – uczeń wie, że to on przejmuje odpowiedzialność za to co dzieje się na scenie, z drugiej strony, jeśli nauczyciel przy podaniu ręki doda „powodzenia' tym samym doda uczniowi pewności siebie.
- „Podanie ręki na końcu' jest gestem podziękowania za wygłoszoną prelekcję, daje uczniowi poczucie zrealizowania zadania i być może także wdzięczności za to, że przekazał wartość publiczności (w przypadku scenariusza zapoznał klasę z konkretnym zawodem).
Ad. 3.
EWALUACJA! Najważniejszy z elementów!
Istotną umiejętnością, która jest częścią KOMUNIKACJI (która wciąż kuleje zarówno u dorosłych, jak i u dzieci) jest UDZIELANIE INFORMACJI ZWROTNEJ (FEEDBACK). Dzięki przygotowanym kartom ewaluacji dzieci mają możliwość ocenić się nawzajem i od razu wiedzą na co należy zwrócić uwagę. Jednocześnie uczą się, że nie wytykamy komuś błędów, nie mówimy czego nie zrobił, ale wskazujemy obszary do rozwoju, obszary nad którymi uczeń powinien jeszcze popracować, coś co może udoskonalić i jednocześnie chwalimy za to co się udało. Tak przekazana informacja zwrotna buduje, wytycza kierunek rozwoju. Wartością dodaną jest fakt, że takich ewaluacji mamy kilka/kilkanaście i widzimy, że każdy może pewne rzeczy odbierać inaczej, za jednym razem widzimy z kilku perspektyw.
Mam nadzieję, że przekonałam Was do takiej formy prezentacji na forum klasy. Możecie je wykorzystać nie tylko na Doradztwie Zawodowym, ale także na innych przedmiotach. Karty do ewaluacji wraz z omówieniem znajdziecie w scenariuszu poniżej.
Jeśli wykorzystacie je – dajcie znać jakie są Wasze odczucie i Waszych uczniów 😊
Powodzenia!
Jeśli chcesz pobrać scenariusz zajęć wystarczy, że wpiszesz swój adres email a poniżej pojawi się link z plikiem do pobrania.
Rewelacyjny artykuł ..Pozdrawiam
Czy tając komentarze chce się pisać kolejne :)
Super!
Dzięki ;)
Na pewno skorzystam, dziekuję
Czekam na wieści jak się sprawdził w praktyce :D
Dziękuję, inspirujący artykuł, pozdrawiam.
Dziękuję i zapraszam na kolejne :)