- Czy istnieją konkretne wskazówki, zalecenia do pisania CV?
- Co jest najważniejsze w CV?
- Co w nim zawrzeć jeśli dopiero skończyłeś studia i nie masz doświadczenia?
- Czy mogę wysyłać jedno CV na wszystkie ogłoszenia o pracy?
- Jak przyjąć strategię przy odpowiadaniu na ogłoszenia o pracę?
- Czy muszę zamieścić swoje zdjęcie?
Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule, ale po kolei:
TAK, istnieją reguły pisania życiorysu, które są niezmienne i bez względu na to jaką formę CV przyjmiesz (o tym pisałam tutaj) należy się ich trzymać. Oto one:
- CV musi być napisane POPRAWNIE – niby oczywiste, ale….komu z nas nie zdarzają się literówki? 😉 Tak, tak mnie również… Warto zatem sprawdzić pisownię i gramatykę i używać takich konstrukcji zdań, których poprawności jesteśmy pewni. Ponadto zwróćmy uwagę na interpunkcję!
- CV musi być CZYTELNE – tekst zawsze wyjustowany! Układ powinien być intuicyjny, informacje o nas odpowiednio pogrupowane (jak to zrobić i jakie masz możliwości znajdziesz tutaj). No i najważniejsze: CV wysyłamy ZAWSZE w formacie PDF! Piszę o tym, bo moja serdeczna koleżanka ostatnio „pochwaliła się”, że wysłała CV w Wordzie! (O zgrozo!) 😉 A ja myślałam, że to takie oczywiste…
- CV musi być ZWIĘZŁE – to nie ma być opowieść o caaaałym Twoim doświadczeniu życiowym, ale krótkie zaprezentowanie Twojej osoby. Widziałam już CV na kilka, a nawet kilkanaście stron…. Rekruter tego nie przeczyta (gwarantuję!), a jeśli podejmie próbę, to pewnie zgubi się w gąszczu informacji na drugiej stronie. Zatem: pisz rzeczy najważniejsze i takie, które bezpośrednio powiązane są ze stanowiskiem, na które aplikujesz (wierz mi, że rekruterów nie interesuje, które liceum skończyłeś/aś jeśli jesteś po studiach). Ogranicz się do dwóch stron A4, a resztę zostaw sobie na rozmowę kwalifikacyjną 😉
- DANE KONTAKTOWE na „pierwszy rzut oka” – co to znaczy? Możesz podarować sobie napis „Curriculum Vitae”, bo Rekruter wie, co trzyma w ręku 😉 ważne jest natomiast Twoje IMIĘ I NAZWISKO oraz numer telefonu i adres mailowy – są to pierwsze drogi kontaktu z kandydatem. Zdarzyło mi się już szukać numeru telefonu po całym CV, a nawet „odszyfrowywanie” adresu mailowego kandydata bo rozmiar czcionki był… mikroskopijny.
Czym wypełnić CV jeśli to Twoje pierwsze poszukiwania pracy?
Spieszę z odpowiedzią: doświadczenie to nie tylko praca na etacie, ale wszystko to co pozwala nam zdobyć jakiekolwiek doświadczenia:
- Praktyki
- Staże
- Prace dorywcze/sezonowe
- Pomoc w prowadzeniu rodzinnego biznesu
- Aktywność w Internecie (blogi, kanały na YT, fanpage, itp.)
- Udział w konferencjach, sympozjach naukowych itp
- Praca w ramach wolontariatu
- Praca na rzecz stowarzyszeń, spółdzielni, klubów
- Udział w konkursach
- Każda aktywność, która Cię nauczyła czegoś co może wykorzystać Twój potencjalny pracodawca
Warto więc już w trakcie szkoły średniej lub studiów „budować swoje CV” poprzez uczestnictwo w tego typu przedsięwzięciach. Wydawać się może, że sezonowa praca nad morzem, w budce z hamburgerami nie jest niczym imponującym i nie nadaje się do wpisania do CV osoby ubiegającej się tuż po studiach o pracę na stanowisku sekretarki. Nic bardziej mylnego! Przecież taka praca uczy kontaktu z Klientami (także trudnymi), radzenia sobie w stresowych sytuacjach (na przykład gdy nagle zabraknie bułek do hamburgerów…), organizacji pracy, a przede wszystkim pokazuje, że kandydat jest osobą pracowitą (wykorzystał wakacje na zarobienie paru złotych).
SPROFILOWANE CV – to z pewnością klucz do sukcesu. Co to oznacza w praktyce? Nie pisz jednego CV i nie wysyłaj go na każde ogłoszenie, które Cię zainteresuje!
Przyjmij pewną strategię:
- Zastanów się jakie rodzaje stanowisk Cię interesują
- Pogrupuj je, np.: ze względu na branżę lub na rodzaj pracy
- W CV pochwal się takimi umiejętnościami, kompetencjami, które są kluczowe dla branży bądź dla charakteru danego stanowiska
- Na podstawie konkretnego ogłoszenia zastanów się co jest istotne dla Twojego przyszłego pracodawcy
- Przygotuj 2-3 CV (w zależności od wcześniejszego pogrupowania), które będą sprofilowane pod konkretne branże bądź charakter pracy
- Prowadź rejestr wysłanych CV – załóż sobie tabelkę w Excelu gdzie zapisujesz datę, link do ogłoszenia, nazwę stanowiska i firmę – w ten sposób unikniesz sytuacji, w której nie będziesz wiedział/a kto do Ciebie dzwoni i na jakie stanowisko aplikowałaś/eś
Jeśli do tej strategii masz jakieś pytania (zdaję sobie sprawę, że jest to dość ogólnikowy opis) śmiało daj znać w komentarzu – być może stworzę osobny wpis na ten temat.
ZDJĘCIE – często dostaję pytanie: zamieszczać, nie zamieszczać? Otóż: nie ma formalnego wymogu narzuconego z góry aby przesyłać CV ze zdjęciem, choć zdarza się, że w ogłoszeniu jest adnotacja „prosimy przesłać CV ze zdjęciem”. Sytuacja taka ma miejsce zazwyczaj wtedy, gdy chodzi o stanowisko, w którym duże znaczenie ma aparycja, jak np.: stanowiska związane z bezpośrednią obsługą klienta.
W pozostałych przypadkach nie musisz wysyłać zdjęcia. Są kraje gdzie zdjęcie w CV jest passé. W Polsce, póki co panuje dowolność. Natomiast jeśli zdecydujesz się przesłać CV ze zdjęciem pamiętaj by było ono profesjonalne! Niby oczywiste, a jednak spotykam się z wieloma aplikacjami, gdzie zdjęcie hmmm…. krótko mówiąc: kompromituje. Selfie ODPADA! Zdjęcia z wakacji również. Może napiszę wprost: jeśli nie posiadasz zdjęcia wykonanego przez fotografa przy dobrym oświetleniu – podaruj sobie załączanie fotografii.
Przyznam szczerze, że za wyjątkiem wspomnianych wcześniej stanowisk, zdjęcie nie jest do niczego potrzebne w procesie rekrutacji. Zwłaszcza jeśli w CV podajemy namiary na nasze social media (LinkedIn, GoldenLine itp.). O wizerunku w sieci możecie przeczytać tutaj.
Na koniec mam do Ciebie pytanie: czy słyszałaś/eś o rekrutacji bez przesyłania CV? Czy jest to możliwe? I czy byłoby efektywne? Daj znać co uważasz – a ja podpowiem, że to przedsmak kolejnego wpisu 😉