• Czy istnieją konkretne wskazówki, zalecenia do pisania CV?
  • Co jest najważniejsze w CV?
  • Co w nim zawrzeć jeśli dopiero skończyłeś studia i nie masz doświadczenia?
  • Czy mogę wysyłać jedno CV na wszystkie ogłoszenia o pracy?
  • Jak przyjąć strategię przy odpowiadaniu na ogłoszenia o pracę?
  • Czy muszę zamieścić swoje zdjęcie?

 

Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule, ale po kolei:

 

TAK, istnieją reguły pisania życiorysu, które są niezmienne i bez względu na to jaką formę CV przyjmiesz (o tym pisałam tutaj) należy się ich trzymać. Oto one:

 

  • CV musi być napisane POPRAWNIE – niby oczywiste, ale….komu z nas nie zdarzają się literówki? 😉 Tak, tak mnie również… Warto zatem sprawdzić  pisownię i gramatykę i używać takich konstrukcji zdań, których poprawności jesteśmy pewni. Ponadto zwróćmy uwagę na interpunkcję!

 

  • CV musi być CZYTELNE – tekst zawsze wyjustowany! Układ powinien być intuicyjny, informacje o nas odpowiednio pogrupowane (jak to zrobić i jakie masz możliwości znajdziesz tutaj). No i najważniejsze: CV wysyłamy ZAWSZE w formacie PDF! Piszę o tym, bo moja serdeczna koleżanka ostatnio „pochwaliła się”, że wysłała CV w Wordzie! (O zgrozo!) 😉 A ja myślałam, że to takie oczywiste…

 

  • CV musi być ZWIĘZŁE – to nie ma być opowieść o caaaałym Twoim doświadczeniu życiowym, ale krótkie zaprezentowanie Twojej osoby. Widziałam już CV na kilka, a nawet kilkanaście stron…. Rekruter tego nie przeczyta (gwarantuję!), a jeśli podejmie próbę, to pewnie zgubi się w gąszczu informacji na drugiej stronie. Zatem: pisz rzeczy najważniejsze i takie, które bezpośrednio powiązane są ze stanowiskiem, na które aplikujesz (wierz mi, że rekruterów nie interesuje, które liceum skończyłeś/aś jeśli jesteś po studiach). Ogranicz się do dwóch stron A4, a resztę zostaw sobie na rozmowę kwalifikacyjną 😉

 

  • DANE KONTAKTOWE na „pierwszy rzut oka” – co to znaczy? Możesz podarować sobie napis „Curriculum Vitae”, bo Rekruter wie, co trzyma w ręku 😉 ważne jest natomiast Twoje IMIĘ I NAZWISKO oraz numer telefonu i adres mailowy – są to pierwsze drogi kontaktu z kandydatem. Zdarzyło mi się już szukać numeru telefonu po całym CV, a nawet „odszyfrowywanie” adresu mailowego kandydata bo rozmiar czcionki był… mikroskopijny.

 

 

Czym wypełnić CV jeśli to Twoje pierwsze poszukiwania pracy?

Spieszę z odpowiedzią: doświadczenie to nie tylko praca na etacie, ale wszystko to co pozwala nam zdobyć jakiekolwiek doświadczenia:

  • Praktyki
  • Staże
  • Prace dorywcze/sezonowe
  • Pomoc w prowadzeniu rodzinnego biznesu
  • Aktywność w Internecie (blogi, kanały na YT, fanpage, itp.)
  • Udział w konferencjach, sympozjach naukowych itp
  • Praca w ramach wolontariatu
  • Praca na rzecz stowarzyszeń, spółdzielni, klubów
  • Udział w konkursach
  • Każda aktywność, która Cię nauczyła czegoś co może wykorzystać Twój potencjalny pracodawca

Warto więc już w trakcie szkoły średniej lub studiów „budować swoje CV” poprzez uczestnictwo w tego typu przedsięwzięciach. Wydawać się może, że sezonowa praca nad morzem, w budce z hamburgerami nie jest niczym imponującym i nie nadaje się do wpisania do CV osoby ubiegającej się tuż po studiach o pracę na stanowisku sekretarki. Nic bardziej mylnego! Przecież taka praca uczy kontaktu z Klientami (także trudnymi), radzenia sobie w stresowych sytuacjach (na przykład gdy nagle zabraknie bułek do hamburgerów…), organizacji pracy, a przede wszystkim pokazuje, że kandydat jest osobą pracowitą (wykorzystał wakacje na zarobienie paru złotych).

 

SPROFILOWANE CV – to z pewnością klucz do sukcesu. Co to oznacza w praktyce? Nie pisz jednego CV i nie wysyłaj go na każde ogłoszenie, które Cię zainteresuje!

 

Przyjmij pewną strategię:

  1. Zastanów się jakie rodzaje stanowisk Cię interesują
  2. Pogrupuj je, np.: ze względu na branżę lub na rodzaj pracy
  3. W CV pochwal się takimi umiejętnościami, kompetencjami, które są kluczowe dla branży bądź dla charakteru danego stanowiska
  4. Na podstawie konkretnego ogłoszenia zastanów się co jest istotne dla Twojego przyszłego pracodawcy
  5. Przygotuj 2-3 CV (w zależności od wcześniejszego pogrupowania), które będą sprofilowane pod konkretne branże bądź charakter pracy
  6. Prowadź rejestr wysłanych CV – załóż sobie tabelkę w Excelu gdzie zapisujesz datę, link do ogłoszenia, nazwę stanowiska i firmę – w ten sposób unikniesz sytuacji, w której nie będziesz wiedział/a kto do Ciebie dzwoni i na jakie stanowisko aplikowałaś/eś

 

Jeśli do tej strategii masz jakieś pytania (zdaję sobie sprawę, że jest to dość ogólnikowy opis) śmiało daj znać w komentarzu – być może stworzę osobny wpis na ten temat.

 

 

ZDJĘCIE – często dostaję pytanie: zamieszczać, nie zamieszczać? Otóż: nie ma formalnego wymogu narzuconego z góry aby przesyłać CV ze zdjęciem, choć zdarza się, że w ogłoszeniu jest adnotacja „prosimy przesłać CV ze zdjęciem”. Sytuacja taka ma miejsce zazwyczaj wtedy, gdy chodzi o stanowisko, w którym duże znaczenie ma aparycja, jak np.: stanowiska związane z bezpośrednią obsługą klienta.

 

W pozostałych przypadkach nie musisz wysyłać zdjęcia. Są kraje gdzie zdjęcie w CV jest passé. W Polsce, póki co panuje dowolność. Natomiast jeśli zdecydujesz się przesłać CV ze zdjęciem pamiętaj by było ono profesjonalne! Niby oczywiste, a jednak spotykam się z wieloma aplikacjami, gdzie zdjęcie hmmm…. krótko mówiąc: kompromituje. Selfie ODPADA! Zdjęcia z wakacji również. Może napiszę wprost: jeśli nie posiadasz zdjęcia wykonanego przez fotografa przy dobrym oświetleniu – podaruj sobie załączanie fotografii.

 

Przyznam szczerze, że za wyjątkiem wspomnianych wcześniej stanowisk, zdjęcie nie jest do niczego potrzebne w procesie rekrutacji. Zwłaszcza jeśli w CV podajemy namiary na nasze social media (LinkedIn, GoldenLine itp.). O wizerunku w sieci możecie przeczytać tutaj.

 

 

Na koniec mam do Ciebie pytanie: czy słyszałaś/eś o rekrutacji bez przesyłania CV? Czy jest to możliwe? I czy byłoby efektywne? Daj znać co uważasz – a ja podpowiem, że to przedsmak kolejnego wpisu 😉