Pisałam już tutaj o ciekawych miejscach w Internecie. Natomiast dziś chciałam Wam pokazać jedną z ciekawszych platform do nauki dla dzieci. Została ona doceniona przez samego Billa Gatesa! Mowa o Khan Academy.

 

Jest to miejsce gdzie Wasze dzieci mogą się uczyć między innymi matematyki, chemii, fizyki, biologii i PRZEDSIĘBIORCZOŚCI z krótkich filmików oraz ćwiczeń. Idea jest prosta: jeśli dziecko czegoś nie rozumie może je odtworzyć  dowolną ilość razy w domowym zaciszu, po czym sprawdzić czy opanowało temat dzięki ćwiczeniom.

Salman Khan – założyciel Akademii – pracował jako menadżer funduszy hedge. Kiedy jego dwunastoletnie kuzynka, a potem inni znajomi poprosili go o korepetycje, uznał, że najłatwiejszą formą przekazu będzie nagrywanie dla nich krótkich lekcji i wrzucanie ich na YouTube. Popularność tych materiałów sprawiła, że po 5 latach Khan odszedł ze swojej pracy i poświęcił się tworzeniu filmów w ramach Khan Academy. Dziś na kanale YouTube jest dostępnych ponad 3 000 filmików w języku polskim. Od marca 2016 Polska może się pochwalić, iż jest członkiem elitarnego grona 6 krajów: Francji, Meksyku, Brazylii, Norwegii, Holandii i Turcji, które posiadają otwartą wersję językową łącznie
z opisami i ćwiczeniami do filmów.

Nasze dzieci mogą zalogować się na platformie, na której zdobywają różnego rodzaju odznaczenia na różnych poziomach i śledzą swoje postępy. Wdrożenie tzw. gamifikacji czyli mechanizmów z gier, które mobilizują do działania pozwala zwiększyć zaangażowanie dzieci w naukę jednocześnie uprzyjemniając powtarzalne ćwiczenia.

Misją  Sala jest stworzenie bazy darmowych filmów edukacyjnych o różnej tematyce równolegle z  ćwiczeniami (głównie z matematyki) pozwalającymi na bieżąco mierzyć swoje postępy. Wdrożona przy tym gamifikacja ma na bieżąco dostarczać informacji zwrotnej i bardziej zaangażować uczniów. Portal docelowo ma być podstawą do wdrażania idei szkoły odwróconej, w której dzieci dzięki technologii same pozyskują treści informacyjne w domu, by w szkole mieć czas na autoprezentację, pracę w grupie i praktykę.

W kontekście przedsiębiorczości warto dodać, że na Youtube dostępnych jest ponad 60 filmów w tłumaczeniu na Polski Język Migowy z dziedziny finansów i ekonomii. Filmiki w zakładce Przedsiębiorczość to wywiady z przedsiębiorcami światowej klasy, które poruszają bardzo różne tematy, m.in: wagę edukacji, wagę ciekawości czy kwestię znalezienia idealnego pracownika. Usłyszymy tam wiele inspirujących historii. Dla starszych dzieci i młodzieży są filmiki z mikro- i makroekonomii, które wyjaśniają wiele mechanizmów i zagadnień.

Zatem jeśli nie wiecie jak wytłumaczyć algebrę, trygonometrię czy rachunek różniczkowy swoim pociechom odsyłam na stronę:  https://pl.khanacademy.org/.

 

PS Z platformy mogą korzystać także nauczyciele i rodzice. Koniecznie zajrzyjcie, a nie pożałujecie 😉

PS2 W 2010 roku Bill Gates określił zasoby edukacyjne Khan Academy „niesamowitymi” i powiedział, że korzysta z Khan Academy razem ze swoimi dziećmi :D